معرق‌کاری بازار تبریز توسط نود هنرمند

برپایی برنامه دوسالانه نگاره های چوبی در دی ماه سال جاری
مهر ۲۶, ۱۳۹۴
واردات بی‌رویه، تیشه بر ریشه صنعت چوب و کاغذ
آبان ۳, ۱۳۹۴

معرق‌کاری بازار تبریز توسط نود هنرمند

معرق‌کاری بازار تبریز توسط نود هنرمند
مهدی ابراهیم‌پور، هنرمند معرق‌کار تبریزی از خلق دوباره تمام بخش‌های بازار تاریخی و جهانی تبریز با هنر معرق خبر داد.
بازار فرش
ابراهیم‌پور با بیان این مطلب افزود: قصد داریم کل بازار تبریز ازجمله پانبیخچی بازار، دالان میرزا شفیع، دالان میرزارضا و… را به‌صورت پلان و با استفاده از هنر معرق‌کاری کنیم.
وی با بیان این‌که بزرگترین کارگاه تولید معرق و منبت آذربایجان‌شرقی با بیش از ٩٠هنرمند تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: کار ساخت تابلوی معرق تیمچه مظفریه تبریز با استفاده از ١٢‌هزار قطعه چوب به پایان رسیده است و ساخت معرق شخصیت‌ها و تیپ‌های معروف بازار تبریز مانند قالی‌فروش نیز در برنامه کاری آنها قرار دارد.
مهدی ابراهیم‌پور هدف از نقش‌زدن بازار تبریز در قاب هنر معرق را تبلیغ و ترویج فرهنگ هنر معرق در میان مردم و ماندگارکردن طرح بناهای تاریخی همچون بازار تبریز دانست.
به‌گفته وی، معرق، بزرگترین قاب فرش جهان در موزه فرش تبریز با وزن ۵/٢ تن و در ابعاد ۵/٨ در ۵/۵ متر و معرق‌کاری‌های مصلای بزرگ امام‌خمینی(ره) تهران و سالن خاقانی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از کارهای شاخص وی و تیم معرق آنها به‌شمار می‌رود.
وی در پایان خواستار توجه و حمایت بیشتر مسئولان و مدیران‌فرهنگی از هنرمندان شد و افزود: انتظار ما از مسئولان این است که ارزش کار هنری هنرمندان را درک کنند، چراکه با اندک سرمایه‌گذاری می‌توان به تربیت و اشتغالزایی هنرمندان بسیاری اقدام کرد.

منبع: ایران چوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *